// TESİS

     Dost Fındık, üretimini Ordu’nun Ünye ilçesi Cüri mevkiinde bulunan bir fındık kırma ve bir fındık işleme tesisi olmak üzere toplam iki tesiste gerçekleştirmektedir. Tesislerde GMP ve HACCP kuralları titizlikle uygulanmaktadır.
     Dost Fındık, sahip olduğu ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000 (HACCP) Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi,
BRC ve IFS kalite belgeleriyle sistem kalitesine olan bağlılığını ortaya koymaktadır.

     Fındık kırma tesisi 1995 yılında faaliyete geçmiştir. Naturel iç fındık üretiminin gerçekleştiği tesis, 3.500 m2 kapalı alana ve yıllık 25.000 ton iç fındık üretim kapasitesine sahiptir. Geleneksel kırma ve fan sistemleri ile sert kabuğundan ayrılan iç fındıklar son teknoloji lazer seçiciler ve eğitimli personelin görsel tetkiki sonucunda kalite standartlarına uygun hale getirilir.

 

     Fındık işleme tesisi 2006 yılında faaliyete geçmiştir. Bünyesinde Dost Fındık Kalite Laboratuvarı’nı da barındıran tesis, 5.500 m2 kapalı alanda yıllık 25.000 ton işlenmiş fındık üretim kapasitesine sahiptir. İki ayrı kavurma fırınında arzu edilen gevreklikte kavrulan fındıklar, son model optik seçicilerden, metal dedektörlerden geçerek kalite standartlarına ve müşteri isteklerine uygun hale getirilir.